Futbolun Tarihi

Futbolun tarihi nerede başlıyor, aslında net olarak bilinmemektedir. Yine de bazı kaynaklarda en eski futbol benzeri bir oyunun Sümerlerde olduğunu söylemektedir.

Ardından Çin’de askerlerin çalışmalarında kullandığı bir yöntemin futbola benzediği gerçeği tarih sayfalarında yerini almıştır. Yine de biz modern futbolu 19. Y.Y. ortalarında ortaya çıktığını varsayıyoruz. Futbolun ülkesi dediğimiz, İngiltere’de.

Futbolun tarihi nerede başlıyor sorusunun cevabına devam ediyoruz; Futbol tarihinin sıfır noktası olarak İngiltere’de ki FA (FootbalAssociation) kuruluşu kabul edilmiş olsa da bugün orada koyulan kuralların neredeyse hiç biri artık futbolun bir parçası değil. Aslında o kuralların bir çoğu Roma İmparatorluğunda oynanan futbol benzeri oyunlardan kaldığı ön görülmektedir. Yine de futbol tarihini bugün de süksesi bol olan İngiltere’nin başlattığını söyleyebiliriz.

Futbolun Tarihi, İlk Futbol Takımı

Futbol tarihi nerede başlıyor ilkleri neler? Hemen devam edelim. İlk futbol takımı tahmin edeceğiniz üzere Britanya’da kurulmuştur. Öncesinde üniversiteli grupların müsabakaları var olsa da; ilk resmi futbol kulübü 1857 yılında Sheffield Club’tur. Hemen birkaç sene sonrası Futbol Birliği kurulmuş; futbolun hem bütün dünyaya yayılımında etkili olan hem de daha iyi nasıl oynanabilirin cevaplarını oluşturan yeni kurallar bir bir eklenmeye başlamıştır.

Modern Futbolun İlk Kuralları

Futbol tarihinin en büyük kural değişikliği şüphesiz ki; rakiplerin birbirinin ayağına tekme atmak suretiyle düşürmesi ve topu kazanması; hatta bu topu elle taşıması kuralının değişikliğidir. Sonrasında ise günümüz futboluna temel olan şu kurallar getirilmiştir;

-1871 yılında kalecinin topu elle tutması kuralı getirilmiştir.

-1873 yılında korner atışları kullanılmaya başlanmıştır.

-1875 yılında topa kafa ile vurma serbestliği getirilmiştir.

Futbol Tarihi İlk Lig

Futbol tarihinin ilk ligi, neredeyse tüm yenilikçi adımların atıldığı; gerçekten futbolun beşiği lakabını hakeden İngiltere’de oluşturulmuştur. Aston Villa yöneticisi William McGregor, 1888 yılında Birmingham’da kurduğu; English Football League ile ilk futbol ligini kuran isim oldu.Kurulan bu ligde 12 takım mücadele etmekteydi. 1870’lerde futbolda profesyonelleşmenin temelleri atılırken, profesyonel futbolculuk 20 Temmuz 1885 tarihinde Futbol Birliği tarafından tanındı. Futbol artık önce avrupaya sonra da tüm dünyaya hızla yayılmaya başladı. 1904 yılında FIFA’nın da kurulmasıyla birlikte; futbol dünyanın en önemli spor mücadelesi olarak halen daha hepimizin hayatında yer almaktadır.

Modern dünya futbolunun yetiştirdiği önemli futbolculardan birisinin kariyerini okumak için tıklayınız.