İnsansız Hava Araçları

İnsansız Hava Araçları

Beyin-bilgisayar ara yüzleri, insanların bilgisayar gibi elektronik cihazları motor sinir sistemini kullanmadan yönetebilmesini sağlar.(İnsansız Hava Araçları)

Beyin, bir komutu veya işlemi gerçekleştirirken beyindeki sinir hücreleri birbirleriyle elektrokimyasal etkileşimlerle haberleşir.

Beynin elektriksel etkileşimleri elektroansefalogram (EEG) yöntemi ile takip edilebilmektedir.

Bu yöntemde sinirsel etkileşimler, elektrotlar yardımıyla algılanır ve özel programlar kullanılarak elektronik sistemlere aktarılmaktadır.

Bu sayede elektronik cihazlarla insanlar arasında etkileşim kurulmaktadır. Özellikle felçli hastaların bilgisayarları komuta etmesi için ; çok önemli olduğu düşünülen bu teknoloji farklı alanlarda da karşımıza çıkıyor.

Öyle ki, son dönemde insansız hava araçları dahi beyin dalgaları ile kontrol edilebiliyor.

Buna göre, bu araçlar özel elektrotlardan oluşan bir başlık yardımıyla havalandırılıyor . İstenilen yönde hareket ettirilebiliyor.

İnsansız Hava Araçları Arasında Yarışma

Beyin sinyallerinin bu alanda da kullanılabildiğine dikkat çekmek isteyen araştırmacılar ; geçtiğimiz günlerde ilk kez beyin sinyalleriyle kontrol edilebilen insansız hava araçları arasında bir yarışma düzenledi. Bununla birlikte Florida Üniversitesi’nde gerçekleştirilen yarışmaya 16 pilot katılmaktadır. Pilotlar, daha önceden beyin sinyallerine göre ayarlanan özel başlıklar kullandı. Bu ayarlama işleminde, örneğin, pilotun bir nesneyi ileri itmeyi düşündüğü andaki sinirsel etkileşimleri kaydedilmiştir. Daha sonra bu sinyaller insansız hava aracının kumanda merkezine ileri gitme komutu olarak tanımlanmıştır. Böylece, pilot bu aktiviteyi düşünerek insanız hava aracını ileri hareket ettirmeyi başardı. Pilotlar, yarışma süresince önlerindeki ekranda gördükleri bir objeyi hareket ettirdiklerini düşündüler. Bu esnada beyinlerindeki etkileşimleri algılayan ; ve işleyen özel programlar verileri insansız hava araçlarına komut olarak gönderdi. Böylece araçlar sadece pilotların düşünce gücüyle hareket ettirilebilmiştir.

Ayrıca kısa vadede hareket kabiliyeti sınırlı kişilerin de insansız hava araçlarını kullanmasını mümkün hale getiren bu teknoloji ; uzun vadede helikopterlerin ve uçakların dahi düşünce gücüyle kullanılabileceği ihtimalini akla getiriyor.

İnsansız hava araçlarını başarıyla kontrol edebilen beyin-bilgisayar ara yüzlerinin kullanım alanları ; her geçen gün hızla artıyor. Dolayısıyla elektronik dünya ile aramızda iletişim kuran bu teknoloji sayesinde ; belki de henüz bilim kurgu filmlerinde dahi yer almamış pek çok gelişmeye yakın zamanda tanık olacağız.

Asansörün bulunma hikayesini okumak için tıklayabilirsiniz.

Kripto Sanat Nedir? Bu yazı dikkatinizi çekebilir. Okumak için tıklayınız.