Son Temsilcilerden Aşık Veysel

Son Temsilcilerden Aşık Veysel

Son Temsilcilerden Aşık Veysel – Aşık geleneğinin ülkemizdeki sonra temsilcilerinden birisi olarak anılan Türk Halk Ozanı. Saz ve bağlamanın en büyük isimlerinden birisi olan Aşık Veysel ; diğer ozanların eserlerini seslendirmek dışında, kendi yazdığı şiir ve şarkıları da ; saz eşliğinde okuması ile tanınmaktadır. Hayatının büyük bir kısmını kör olarak geçiren Veysel, şarkılarında ölüm temasını bolca işlemiştir.

Gözleri Görmeyen Ama Gönül Gözü Açık Olan Aşık Veysel

Aşık Veysel Şatıroğlu, 25 Ekim 1884 tarihinde ; Ahmet ve Gülizar çiftinin çocuğu olarak, Şarkışla, Sivas’da dünyaya geldi. Ailesinin kendisinden önce doğan iki kızını kaybetmesine yol açan çiçek hastalığı Aşık Veysel’i de vurdu. Henüz yedi yaşındayken sol gözünü kaybetti. Geçirdiği talihsiz bir kaza sonucunda sağ gözünü de kaybeden Veysel ; babasının hediyesi olan bir saz sayesinde, henüz genç yaşlarda müziğe başladı.

Babasının yakın bir arkadaşı olan Aşık Ala tarafından eğitilen Aşık Veysel; Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Dertli gibi büyük halk ozanlarının eserlerini burada öğrendi.

Ezgilerinde Ölüm Temasını İşledi – Son Temsilcilerden Aşık Veysel

Aşık Veysel 20 yaşındayken, I. Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine kardeşleri ve arkadaşları cepheye gidince, genç ozan yalnız kaldı. Bu süre içerisinde tek arkadaşı sazı olan ama şair, kendisini iyice müziğe verdi. Savaşın sona ermesinin ardından Esma adlı bir kadınla evlendirilen Veysel; bu evlilikten iki çocuk sahibi oldu. Fakat oğlu henüz on günlükken hayata gözerini yumdu. Esma’nın başka bir adama kaçmasının ardından henüz altı aylık kızı ile baş başa kalan Veysel; henüz çok genç yaşlardayken bu kızını da kaybetmenin acısını yaşadı.

Ahmet Kutsi Tecer İle Tanışması – Son Temsilcilerden Aşık Veysel

1930’ların başında, Sivas’da edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile tanıştı. Tecer, Folk edebiyatının hak ettiği değere gelmesi ve folk eserlerinin kaybolmaması için uğraşıyordu; Veysel’in eserlerini de ilk defa kaleme alan kişi o oldu.

Atatürk’e Olan Sevgisi – Son Temsilcilerden Aşık Veysel

Her konuşmasında kendisine olan sevgi ve bağlılığını belirttiği Mustafa Kemal ATATÜRK ile tanışmak için Ankara’ya giden Aşık Veysel; bu isteğini hiçbir zaman gerçekleştirme fırsatı bulamadı. Fakat Ankara’da ilk defa radyoya çıkarak eserlerini ülke ile paylaşma fırsatı buldu. Her ne kadar Atatürk ile tanışma fırsatı bulamamış olsa da ; Atatürk’ün vefatının ardından yazdığı ağıt ile, kendisine olan sevgisini gösterme fırsatı buldu.

Köy Enstütüleri’nde Saz Hocalığı

Ahmet Kutsi Tecer tarafından davet edildiği Köy Enstütüleri’nde saz hocası olarak görev yapan Veysel; Arifiye, Çifteler, Kastamonu ve Akpınar’da eğitim verdi. 1965 yılında, T.B.M.M. tarafından müziğe katkılardan dolayı kendisine maaş bağlandı.

Ölümü – Son Temsilcilerden Aşık Veysel

Aşık Veysel, 21 Mart 1973 tarihinde, doğduğu köy olan Şarkışla, Sivas’da hayata gözlerini yumdu. Evi, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Aşık Veysel’in eserleri, ünlü A.B.D.’li gitarist Joe Satriani’den Türk metal grubu Pentagram’a kadar ; pek çok ünlü müzisyen ve gruba ilham kaynağı olmuş, eserleri bu müzisyenler tarafından albümlerinde kullanılmıştır.

Arap Şair Adonis hakkındaki yazımız için tıklayınız.

Ünlü otomobil tasarımcısı Vittorio Jano hakkındaki yazımız için tıklayınız.